Przejdź do treści

Zapalenie stawów-Czym jest artretyzm

RehaActive
Opublikowany przez w Rehabilitacja ·
Co jest typowe dla reaktywnego zapalenia stawów oraz jakie są jego przyczyny? Dowiesz się o diagnozie i kompleksowym leczeniu choroby.
Zapalenie stawów jest chorobą dotykającą stawów osób dorosłych jak i dzieci, charakteryzującą się procesami zapalnymi, które powodują duży ból, obrzęk, pogorszenie ruchomości i inne nieprzyjemne objawy. Choroba jest klasyfikowana zgodnie z różnymi objawami, w tym przyczynami jej wystąpienia i rozwoju, charakterem przebiegu choroby itp.


Bardzo ważna jest szybka konsultacjaz lekarzem już przy pierwszych dolegliwościach w celu uniknięcia rozwoju najostrzejszej postaci iprzeniesienia stanu zapalnego do sąsiednich tkanek i stawów. Kolejno może a także artrozy - choroby, charakterystycznego odkształcenia stawów i ich zniszczenia. Zapalenie stawu biodrowego musi być zdiagnozowane na czas, w przeciwnym razie istnieje możliwość uszkodzenia stawu w stopniu, w jakim osoba nie może przemieszczać się samodzielnie bez użycia kul. Reaktywne zapalenie stawów jest chorobą charakteryzującą się nie ropnymi procesami zapalnymi.Przyczyny jego wystąpienia zwykle są następujące:

  • Przebyte lub nabyte infekcje dróg oddechowych oraz infekcje jelitowe.
  • Czynniki genetyczne np. artretyzm często przenoszony jest z rodziców na dzieci. Diagnostyka  zapalenie stawów stawu jest na ogół prosta, natomiast sam proces powinien składać się wielu testów i dodatkowych badań, aco pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwo pomyłki z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Najpierw musisz zidentyfikować obecność choroby zakaźnej lub wirusowej i jej obecności w organizmie. Zapalenie stawów można również rozpoznać już na podstawie pierwszych objawów . Ponieważ choroba nie pojawia się natychmiast we wszystkich stawach, początkowo może wpływać na palce stóp lub dłoni: pacjent ma silny obrzęk i sine palce. Kiedy zapalenie osiąga staw biodrowy, pacjent może odczuwać ból podczas oddawania moczu, a ból pojawia się w okolicy stawu, nasilany podczas ruchu.

Leczenie  zapalenia stawów

Odpowiednie i kompleksowe podejście do leczeniao zapalenia stawów u dzieci i dorosłych pozwala szybko odzyskać dawną sprawnośc. Dla pacjenta ważne jest przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza i łączenie leczenia lekami z rehabilitacja i fizjoterapią. To bardzo ważne ! W trakcie leczenia zapewniony jest odpowiedni stan dotkniętego stawu. W tym czasie mięśnie nóg rozluźnia się tak bardzo, jak to możliwe, a jeśli leczenie trwa dość długo, bardzo ważne jest, aby utrzymać je w dobrej kondycji. W tym celu rehabilitant wyznaczy specjalne ćwiczenia terapeutyczne.

Ćwiczenia są dość proste i mają na celu odciązenie stawu, ale jednocześnie obciążenie mięśni. Przyjmowanie leków pomaga w :
  • uśmierzeniu bólu
  • eliminacji procesu zapalnego
  • regenracji tkanki chrzęstnej - jeżeli uległa uszkodzeniu
  • wzmocnić kości i stawy

Leczenie farmakologiczne zapalenia stawów
Leki w organizmie człowieka działają dość szybko, ale ich działanie można przyspieszyć poprzez sztuczne stymulowanie dotkniętego stawu. Fizjoterapia pomaga stawowi szybko uzyskać wszystkie użyteczne elementy przyjmowane przez pacjenta, poprawia przepływ krwi i metabolizm, a tym samym wzmacnia połączenie. Przy pierwszych objawach reaktywnego zapalenia stawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ im wcześniej eksperci zdiagnozują stan zapalny, tym szybciej będzie on w stanie go wyeliminować.Ponadto, szybkie wykrycie choroby stawów ochroni przed jej nawrotem i konsekwencjami, które mogą powodować inne choroby o charakterze przewlekłym. Ważne jest również, aby nie leczyć się samemu. Pamiętaj, że każdy przypadek zapalenia stawów jest inny nie każdy może stosować standardowe metody i leki proponowane w innych przypadkach. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, w tym przyjmowania lekarstw, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą np. ortopedą.
Projekt Piotr Adamek
Reha |  Usługi  |   O nas   |   Blog   |   Kontakt
Zapalenie stawów-Czym jest artretyzm
Zapalenie stawów jest chorobą dotykającą stawów osób dorosłych jak i dzieci, charakteryzującą się procesami zapalnymi, które powodują duży ból, obrzęk, pogorszenie ruchomości i inne nieprzyjemne objawy.
Opublikowany przez Adam - 3/3/2018
Wejdź na BLOG
Wróć do spisu treści